English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Zbyt łatwy dostęp do zawodów finansowych to zagrożenie dla przedsiębiorców

13-06-2014

Już 1 sierpnia wchodzi w życie tzw. trzecia transza deregulacji. Ma ona ułatwić dostęp m.in. do zawodu księgowego i doradcy podatkowego.  – Niektóre z wprowadzonych zmian idą za daleko – ostrzega jednak ekspert podatkowy Pracodawców RP Mariusz Korzeb.

 

Otwarcie dostępu do zawodów finansowych wiąże się z ryzykiem dla przedsiębiorców, bowiem po wejściu w życie ustawy, księgi podatkowe będzie mógł prowadzić każdy. Dlatego wybierając podmiot do obsługi swoich spraw finansowych, powinni oni zastanowić się nad współpracą z osobą znaną na rynku, posiadającą odpowiednie kwalifikacje. Jest to tym ważniejsze, że za błędy w księgach podatkowych przewidziane są surowe kary.

 

Zwolennicy wprowadzenia deregulacji argumentowali to spodziewanym spadkiem cen usług na rynku. Tymczasem tak się nie stanie. Doradca podatkowy czy księgowy jest zobowiązany do ponoszenia opłat z tytułu składki ubezpieczeniowej OC. Towarzystwa reasekuracyjne, obawiając się napływu dużej liczby nieprzygotowanych odpowiednio doradców, podniosą te stawki. Ich koszt poniosą najprawdopodobniej konsumenci.

Mariusz Korzeb, ekspert podatkowy Pracodawców RP