English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Polscy eurodeputowani rozpoczynają pięcioletnią kadencję w Parlamencie Europejskim

02-07-2014

Parlament Europejski w nowym składzie osobowym rozpoczyna dziś kolejną 5-letnią kadencję. Następujące po sobie zmiany traktatowe wzmacniały pozycję tej instytucji, która dziś ma realny wpływ na większość unijnej legislacji, a więc także – a nawet przede wszystkim – na gospodarkę – przypomina ekspert Pracodawców RP, Piotr Wołejko.

 

Polscy eurodeputowani od razu zostaną rzuceni na głęboką wodę. W Brukseli trwa bowiem właśnie walka o przyszłość unijnej polityki klimatyczno-energetycznej. Jeśli będzie ona kontynuowana zgodnie z aktualnymi zapowiedziami, wiele branż – górnictwo, energetyka, hutnictwo, sektor chemiczny – może mieć poważne problemy. Zbyt wyśrubowane normy emisji CO2 przełożą się na ograniczanie działalności firm z tzw. sektorów energochłonnych, a co za tym idzie – także na likwidację miejsc pracy.

 

Oprócz polityki klimatycznej Parlament Europejski będzie zajmował się w zasadzie wszystkimi aspektami prowadzenia działalności gospodarczej, w tym proponowaną przez Komisję Europejską deregulacją. Unijna egzekutywa doszła do (słusznego) wniosku, iż na przedsiębiorców nałożono zbyt dużo wymagań, obowiązków i kosztów. W szczególności dotyka to firm z sektora MŚP, dla których nadmiar regulacji stanowi duże wyzwanie. Warto, by nasi eurodeputowani aktywnie uczestniczyli w tworzeniu nowego ładu gospodarczego dla przedstawicieli tej grupy na poziomie europejskim. W połączeniu z analogicznymi działaniami organizacji pracodawców na poziomie krajowym jest szansa na przeprowadzenie prawdziwej jakościowej zmiany, która uwolni mały biznes od zupełnie zbędnych obowiązków i kosztów.

Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP