English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Potrzebne są głębsze zmiany w prawie budowlanym

06-08-2014

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw zmierza w dobrym kierunku i należy mieć nadzieję, że już wkrótce rząd zdecyduje się na dalej idące zmiany – twierdzi Arkadiusz Pączka, Dyrektor Centrum Monitoringu i Legislacji Pracodawców RP.

 

Pozytywne zmiany dotyczące głównie domów jednorodzinnych, pokazują, że  prawo budowlane ewoluuje. Pracodawcy RP mają jednak nadzieję, że rząd nie poprzestanie na wspomnianych ustaleniach i zmiana przepisów dotyczących branży budowalnej będzie kontynuowana.  Szansą w tym zakresie jest przygotowywany od dłuższego czasu projekt Kodeksu urbanistyczno-budowlanego.

 

Niedostatki przepisów prawa budowlanego oraz tych dotyczących gospodarki przestrzennej od dłuższego czasu spędzają sen z powiek zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom prywatnym. Zebranie wszystkich niezbędnych pozwoleń i dokumentów to prawdziwa droga przez mękę, która oprócz irytacji, a czasem i poczucia bezsilności, generuje istotne koszty. Przede wszystkim jednak utrudnia prowadzenie działalności gospodarczej, a w szczególności jej rozwój. Świadczą o tym liczne przypadki, w których plany  przedsiębiorcy dotyczące rozbudowy zakładu bądź postawienia nowej fabryki czy hali magazynowej, kończyły się wieloletnimi zmaganiami z organami administracji publicznej. 

 

Przyjęta przez Radę Ministrów nowelizacja przepisów prawa budowlanego przysłuży się głównie obywatelom, lecz Pracodawcy RP traktują ją jako sygnał wskazujący na zmianę klimatu w zakresie prawa budowlanego. Decydenci nie tylko dostrzegli potrzebę wprowadzenia istotnych modyfikacji i przyspieszenia procesu budowlanego, lecz również przeszli od słów do czynów.

 

Stawka w tej grze jest dalece większa niż pozycja Polski w międzynarodowych rankingach, bądź ciepłe słowa na temat naszego kraju w zagranicznych raportach inwestycyjnych. Chodzi przede wszystkim o eliminację zbędnych barier, usprawnienie aparatu administracyjnego i stworzenie przejrzystych przepisów. W tym zakresie liczymy bardzo na Kodeks urbanistyczno-budowlany.

 

Warto, by Kodeks trafił pod obrady Sejmu w najbliższych miesiącach, najlepiej na początku 2015 r. i został przyjęty, zanim skończy się kadencja obecnego parlamentu. W innym przypadku przyjęcie niezwykle istotnych przepisów może się znacząco opóźnić.

 

Arkadiusz Pączka, Dyrektor Centrum Monitoringu i Legislacji Pracodawców RP