English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Pracodawcy RP na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych

13-10-2014

Przedstawiciele Pracodawców RP wzięli udział w posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych, podczas którego poruszono między innymi kwestię zwiększenia kwoty ulgi na dzieci.

 

Komisja rozpatrzyła rządowy projekt zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, którego celem jest zapowiadane dodatkowe wsparcie podatników o niskich dochodach mających na utrzymaniu potomstwo, a także zwiększenie kwoty ulgi dla podatników wychowujących troje i więcej dzieci.
W obecnym stanie prawnym można maksymalnie odliczyć w zeznaniu podatkowym kwotę w wysokości:

 

  • 1112,04 zł – na jedno dziecko,
  • 2224,08 zł – na dwoje dzieci,
  • 3892,20 zł – na troje dzieci,
  • 6116,28 zł – na czworo dzieci,
  • 8340,36 zł – na pięcioro dzieci.

 

Projekt zakłada podwyższenie o 20 proc. ulgi na trzecie i każde kolejne dziecko, co oznacza, że ulga na trzecie dziecko wzrośnie rocznie z 1668,12 zł do 2000,04 zł, a na kolejne dzieci – z 2224,08 zł do 2700 zł. Należy zaznaczyć, że nowe rozwiązanie jest adresowane wyłącznie do tych podatników, którzy uzyskują dochody opodatkowane wg skali podatkowej.

 

Podwyższenie ulgi zapowiedział w powakacyjnym wystąpieniu ówczesny Premier Donald Tusk. Zgodnie z planem ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2015 r. Zatem już w przyszłym roku rodzice będą mogli skorzystać z takiego odliczenia.

 

Mając na uwadze bardzo trudną sytuację demograficzną naszego kraju, Pracodawcy RP uznają takie działania za jak najbardziej potrzebne. Zmiany powinny mieć jednak bardziej całościowy charakter – musi im towarzyszyć całkowita przebudowa i reorientacja systemu podatkowego, a nie wyłącznie wprowadzanie doraźnych poprawek.

 

Komitet Podatkowy Pracodawców RP