English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Spadek dynamiki produkcji przemysłowej w październiku nie oznacza jeszcze odwrócenia trendu wzrostowego

20-11-2014

Czwartkowy odczyt dynamiki produkcji przemysłowej ma raczej charakter korekty trendu wzrostowego, niż jego odwrócenia – powiedział Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

 

Jak do tej pory nie ma przesłanek pozwalających stwierdzić, że w IV kwartale czeka nas istotne spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego. To sugerowałoby, iż czwartkowy odczyt ma raczej charakter korekty trendu wzrostowego, niż jego odwrócenia. Należy ponadto pamiętać o zjawiskach deflacyjnych w naszej gospodarce. Spadek cen nośników energii pozwala ograniczyć koszty produkcji w wielu sektorach, co przyczynia się również do spadku cen dóbr finalnych. Z drugiej strony, podane przez GUS dane wyrażone są w cenach stałych, co pozwala ograniczyć zniekształcający wpływ deflacji na ostateczne wyniki.

 

Napływające do nas sygnały dotyczące stanu polskiej gospodarki nie są całkowicie spójne. Z jednej strony poprawa sytuacji na rynku pracy wciąż jest kontynuowana pomimo powoli pojawiającego się negatywnego wpływu ze strony sezonowości. Co więcej, wskaźnik PMI w minionym miesiącu wyraźnie się poprawił. Nie znalazło to jednak pełnego odzwierciedlenia w danych o produkcji przemysłowej. Wydaje się, że – z uwagi na wyprzedzający charakter tego indeksu – wpłynie on na poprawę wyników polskiego przemysłu z pewnym opóźnieniem. Tezę tę może wzmacniać fakt, iż dobra dynamika produkcji przemysłowej utrzymywała się jeszcze przez pewien czas po spadku PMI na początku roku.

 

Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP