English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Państwo powinno uszczelnić system, zamiast łatać dziurę budżetową, nakładając kolejne obciążenia na przedsiębiorców

16-12-2014

Karuzelę podatkową można określić jako popełniane w sposób zorganizowany przestępstwo wykorzystujące konstrukcję podatku VAT, związaną z rozliczaniem międzynarodowych transakcji towarowych. Oszuści opierają swój proceder o wprowadzoną do systemu VAT UE zasadę nakładania VAT w miejscu przeznaczenia towarów przemieszczanych między różnymi krajami UE.

 

Wpływy z podatku VAT mają ogromną wagę z punktu widzenia corocznego budżetu Polski. W zeszłym roku stanowiły one 40,6% dochodów państwa. Z tego względu należy mieć na uwadze to, że kondycja finansów publicznych w Polsce zależy w wysokim stopniu od sprawności ściągania podatku należnego przez organy państwa oraz od przeciwdziała przestępstwom i oszustwom popełnianym ze względu na specyficzną konstrukcję podatku od towarów i usług. Niestety jak wynika z danych Prokuratury Generalnej, w latach 2007–2012 Skarb Państwa stracił na mechanizmach karuzelowych około 699 milionów złotych.

 

Problemem, który wysuwa się na pierwszy plan, są „firmy karuzelowe”, które funkcjonują maksymalnie do czterech miesięcy. Jest to więc okres stosunkowo krótki dla urzędów skarbowych, przytłoczonych ogromem innych zajęć. Problem tkwi więc głównie w zbyt powolnej reakcji urzędów. Jednocześnie może to stanowić swego rodzaju poszlakę dla wykrywania tego typu działalności, ponieważ przedsiębiorca nie założy przedsiębiorstwa na dwa miesiące. Firmy takie są tworzone przez zorganizowane grupy przestępcze – po to tylko, aby stworzyć sobie pole do popełniania oszustw podatkowych. Dlatego też należy dążyć do maksymalnego uszczelnienia systemu i skrócenia czasu reagowania urzędów skarbowych na zdarzenia sugerujące występowanie karuzeli podatkowej, zamiast nakładać kolejne obciążenia na przedsiębiorców, którzy w niczym nie zawinili.

 

Drugim poważnym problemem, który należy naświetlić, jest fakt, że zarówno prawo polskie, jak i prawo Unii Europejskiej stanowią o zerowej stawce VAT, stwarzając tym samym możliwości nadużyć popełnianych „w białych rękawiczkach”, które są przestępczym procederem o charakterze bezpieczniejszym niż np. handel narkotykami. Osoby zajmujące się przestępczym procederem w tym zakresie pozostają praktycznie bezkarne w porównaniu z przedsiębiorcami, którym dostaje się rykoszetem. Co gorsza, instytucja solidarnej odpowiedzialności nabywców przerzuca odpowiedzialność na podatników, a najbardziej cierpią na tym małe i średnie przedsiębiorstwa.

 

Mariusz Korzeb, doradca podatkowy i ekspert Pracodawców RP