English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Nowy plan Komisji Europejskiej – mniej planowania, więcej działania

19-12-2014

Nowy plan prac Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Jean-Claude’a Junckera można podsumować jednym zdaniem – mniej planowania, więcej działania. Zamiast podbijać wyśrubowaną przez Jose Manuela Barroso średnią 130 tematów „do zrobienia” Juncker chce skupić się na ledwie 23, w tym najważniejszym dla Polski – Unii Energetycznej.

 

Komisja Europejska pod przewodnictwem Jean-Claude’a Junckera przedstawiła swój plan pracy na 2015 r. Dokument ten znacząco różni się od poprzednich, które przez dwie kadencje przedstawiał José Manuel Barroso. Komisja Junckera zajmie się zdecydowanie mniejszą liczbą zagadnień, natomiast zamierza zająć się nimi skutecznie – czyli doprowadzić do realizacji postawionych celów. Wcześniej różnie z tym bywało, a plan pracy KE był bardziej listą życzeń i wyrazem intencji niż realnym planem działania.

 

Komisja Junckera proponuje zaledwie 23 tematy (a nie ok. 130 – taka była średnia z ostatnich kilku lat), w ramach których zamierza podjąć działania. Mowa tu zarówno o działaniach legislacyjnych, jak i nielegislacyjnych. Spośród tych zagadnień jako kluczowe zidentyfikowano m.in. unię energetyczną – projekt forsowany przez Polskę z racji konieczności wzmocnienia polskiego oraz unijnego bezpieczeństwa energetycznego; inwestycyjny plan dla Europy – 315 mld euro, które mają pobudzić wzrost gospodarczy i zwiększyć liczbę miejsc pracy; zbiór przepisów mających na celu pełniejszą realizację jednolitego rynku cyfrowego w ramach UE – co pozwoliłoby w większym stopniu wykorzystać dynamicznie rozwijające się nowoczesne technologie do rozwoju społeczno-gospodarczego.

 

Zgodnie z planem pracy na 2015 r., Komisja Europejska przeprowadzi też przegląd realizacji strategii Europa 2020, czyli kluczowego dokumentu dotyczącego zwiększenia potencjału gospodarczego Unii Europejskiej. Wnioski z tego przeglądu powinny nie tylko pozwolić na rzetelną ocenę dotychczasowych postępów, lecz także przede wszystkim posłużyć do wyciągnięcia wniosków na drugą „pięciolatkę” realizacji strategii. Zapewne konieczne będą korekty – a z tym wiąże się konieczność przekierowania strumienia funduszy na inne priorytety. Dla Polski bardzo ważne będą wnioski płynące z analizy realizacji Europejskiej Agendy Cyfrowej, stanowiącej jeden z siedmiu projektów przewodnich strategii Europa 2020. Postępy w dziedzinie cyfryzacji naszego kraju nie są zadowalające i być może niezbędne będzie dodatkowe wsparcie unijne.

 

Oceniając pierwszy plan pracy nowej Komisji Europejskiej, należy docenić odejście od przesadnie ambitnych (pod względem ilościowym) wizji i skupienie się na konkretach. Europa potrzebuje zmian, a ich przeprowadzenie wymaga koncentracji na rzeczywistych priorytetach. Najbliższy rok pokaże, czy dobrze zapowiadający się plan zostanie zrealizowany.

 

Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP