English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Bezrobocie w listopadzie nieznacznie wzrosło w wyniku działania czynników sezonowych

23-12-2014

Zgodnie z oczekiwaniami, w listopadzie stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wzrosła do 11,4 proc. - Odsetek osób zarejestrowanych jako poszukujące pracy nie zwiększył się jednak w tak dużym stopniu, jak można by oczekiwać na podstawie występujących zazwyczaj w tym okresie wahań sezonowych – komentuje najnowsze dane ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski.

 

Roczne tempo spadku stopy bezrobocia wręcz przyspieszyło, osiągając w minionym miesiącu poziom 1,8 pkt proc. Oznacza to, że koniunktura w polskiej gospodarce ulega dalszej poprawie, co hamuje typowy dla okresu jesienno-zimowego wzrost liczby osób pozostających bez pracy.

 

Zwiększenie zatrudnienia w polskiej gospodarce ma w znacznej mierze związek z nowymi inwestycjami. Nie należy więc oczekiwać nagłego załamania ostatnio występujących pozytywnych tendencji. Lepsza sytuacja na rynku pracy będzie także wpływać na poprawę koniunktury poprzez zwiększony popyt wewnętrzny, wynikający ze wzrostu siły nabywczej gospodarstw domowych w Polsce.

 

Na dziś wydaje się prawdopodobne, że stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec roku nie powinna wynieść więcej niż 11,7 proc. Tym kolejnym stosunkowo dobrym odczytem danych najpewniej zakończony zostanie rok pozytywnych zaskoczeń na rynku pracy. O tym, jak wielka była to niespodzianka, najlepiej świadczy fakt, iż w ustawie budżetowej na rok 2014 rząd przewidywał, że odsetek osób zarejestrowanych jako poszukujące pracy będzie wynosił aż 13,8 proc. Rzeczywistość okazała się zatem znacznie lepsza od oczekiwań.

Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP