English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Euro na Litwie – przewaga zysków czy strat?

30-12-2014

Kolejny rok z rzędu wskaźniki makroekonomiczne w strefie euro nie napawają optymizmem, mimo to o północy 1 stycznia 2015 roku Litwa wprowadzi europejską walutę i zostanie 19 państwem strefy euro. Politycy w Wilnie przekonują o pozytywnym wpływie tej decyzji na gospodarkę litewską, ekonomiści w znaczącej większości zgadzają się z tą opinią, jedynie społeczeństwo litewskie ma spore obawy przed przyjęciem wspólnej waluty. – Skutki tej zmiany na Litwie będą w zdecydowanej mierze zależały od ogólnej kondycji strefy euro, która znowu stoi pod znakiem zapytania, przez narastające problemy w Grecji – komentuje Agnieszka Mozyro-Skiba, doradca Prezydenta Pracodawców RP.

 

Europejska Rada ds. Ogólnych 23 lipca 2014 roku ustaliła kurs wymiany na poziomie 3,4528 lita za jedno euro i od sierpnia sklepy na Litwie mają obowiązek podawać wszystkie ceny w dwóch walutach. Litami będzie można płacić jeszcze do połowy stycznia przyszłego roku, zaś wymieniać litewską walutę w bankach – do końca 2015 roku.

 

Rządzący na Litwie przystąpienie do strefy euro oceniają w kategoriach bodźca do bardziej dynamicznego rozwoju gospodarczego, czy też większej stabilności systemu finansowego w kraju. Wprowadzenie wspólnej waluty ma wpłynąć na rozwój eksportu litewskiego oraz sprawić, że Litwa stanie się bardziej atrakcyjna w oczach inwestorów zagranicznych. Spowodować to mają tańsze operacje finansowe, mniejsze ryzyko walutowe oraz mniejsze odsetki, podczas zaciągania kredytów w bankach komercyjnych.

 

Minister finansów Rimantas Šadžius prognozuje, że w ciągu najbliższych kilku lat państwo litewskie zaoszczędzi na wprowadzeniu euro około 4 mld litów, zaś koszty tej zmiany wyniosą 2 mld litów. Wyliczenia ekspertów Centralnego Banku Litwy potwierdzają prognozy ministra. Wynika z nich, że niższe stopy procentowe pozwolą w latach 2015-2022 zaoszczędzić Litwinom 3,9 mld litów (ponad 1,1 mld euro). Ekonomiści nie podają jednak jednoznacznej wysokości kosztów wstąpienia do strefy euro. Można tylko wspomnieć, że od już nowego roku i przez najbliższe pięć lat Litwa będzie musiała wpłacać po 200 mln litów do specjalnego funduszu antykryzysowego w strefie euro. Bank Litwy będzie musiał też wpłacić 150 mln litów do Europejskiego Banku Centralnego. Zaś w sytuacji kryzysu w strefie euro, Litwa może być zmuszona dodatkowo do udzielenia pożyczki w wysokości 8 mld litów.

 

W ciągu tego roku aktywnie była realizowana kampania informacyjna na temat wprowadzenia nowej waluty na Litwie. Na skutek tej kampanii w społeczeństwie litewskim przybyło entuzjastów przyjęcia euro. Najnowsze bania Eurobarometru wskazują na 63% poparcie dla strefy euro, wynik ten jest wyższy o13% w porównaniu z wiosną tego roku. Zaś z badań zrealizowanych przez BERENT Research Baltic wynika, że aż 39% mieszkańców Litwy jest przeciwna zmianom walutowym i obawia się, że wpłyną one negatywnie na sytuację gospodarstw domowych oraz spowoduje wzrost cen. Większy niż prognozowano wzrost sprzedaży detalicznej, szczególnie sprzętów RTV i AGD oraz żywności o długim terminie przydatności – dowodzi tylko obaw wzrostu cen od nowego roku. Ekonomiści jednak uspokajają, że doświadczenie państw, które już wprowadziły euro, pokazuje, że poziom wzrostu cen wynosi zaledwie 0,2-0,3%. Ministerstwo finansów Litwy prognozuje, że poziom inflacji w następnym roku osiągnie poziom 1,2%.

 

Litwa podąża za przykładem Estonii oraz Łotwy i jako ostatnia z państw bałtyckich wchodzi do strefy euro. Konflikt na Ukrainie, a także embargo Rosji nałożone na litewskie produkty stanowiły dodatkowy bodziec do przyjęcia wspólnej waluty europejskiej, a co za tym idzie ściślejszej integracji z krajami zachodnimi. Teraz gospodarka litewska musi być przygotowana na to, że od 1 stycznia 2015 roku o jej rozwoju będzie decydowała sytuacja państw w strefie euro.

 

Agnieszka Mozyro-Skiba, doradca Prezydenta Pracodawców RP