English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Decyzja szwajcarskiego banku narodowego nie musi być katastrofą dla polskich kredytobiorców

15-01-2015

W wyniku nieoczekiwanego zaprzestania obrony kursu franka szwajcarskiego względem euro przez Szwajcarski Bank Narodowy waluta ta umocniła się o ok. 20 proc. względem złotego. O tyle też wzrosła wyrażona w złotych kwota zadłużenia osób spłacających kredyt we frankach szwajcarskich, co z oczywistych powodów może budzić ich niepokój.

 

Umocnienie się szwajcarskiej waluty jest niekorzystne ze względu na pogorszenie się relacji kwoty kredytu względem wartości nieruchomości. Zdarzenie to nie jest też neutralne, jeśli chodzi o wysokość spłacanych rat. Należy jednak pamiętać o tym, że SNB podjął też decyzję o obniżeniu stopy procentowej o 50 punktów bazowych. Zakładając, że efekt będzie proporcjonalnie taki sam jak w przypadku poprzedniej grudniowej obniżki, 3-miesięczny LIBOR dla franka szwajcarskiego powinien spaść w ciągu kilku tygodni do poziomu ok. -0,35 proc.

 

W takiej sytuacji, jeśli tylko marża zaciągniętego kredytu wynosi 1,4 proc. lub mniej, odsetkowa część raty wyrażona w złotych spadnie pomimo umocnienia franka o ponad 20 proc. Oczywiście trzeba też pamiętać o racie kapitałowej, która wpływa na obniżenie realnego progu opłacalności. Niemniej jednak istnieją spore szanse na to, że dokonana przez SNB obniżka stóp procentowych w pewnej mierze zamortyzuje wstrząsy wywołane aprecjacją franka szwajcarskiego. Całkiem możliwe jest też to, że początkowa reakcja rynków finansowych była przesadzona i kurs szwajcarskiej waluty względem złotego ustabilizuje się w nadchodzących dniach na niższym poziomie niż obecnie.

 

 

Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP