English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Nowe prawo budowlane – duża ulga dla noszących się z zamiarem budowy domu

16-01-2015

Uchwalona 15 stycznia br. przez sejm ustawa o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw ułatwia proces budowlany w niektórych przypadkach, w szczególności gdy ktoś zamierza zbudować dom jednorodzinny. Zniesienie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę w sytuacji, gdy nie jest ona uciążliwa dla sąsiadów, przyspieszy proces inwestycyjny.

 

Pracodawcy RP popierali przedłożenie rządowe i wyrażają zadowolenie ze sprawnego procedowania ustawy w sejmie (w okresie: sierpień 2014 r. – styczeń 2015 r.). Ustawa wprowadza również inne, pomniejsze zmiany, które usprawniają i przyspieszają proces budowlany. Wypada życzyć ustawodawcy więcej odwagi i rozmachu w deregulowaniu procesu inwestycyjnego, który jest dzisiaj drogą przez mękę. Znajduje to odbicie w rankingu Doing Business, w którym zajmujemy dopiero 88. w subrankingu dotyczącym szybkości pozyskiwania pozwolenia na budowę.

 

Za konieczne uważamy przyjęcie Kodeksu urbanistyczno-budowlanego, który od lat przygotowywany jest pod auspicjami ministra właściwego ds. budownictwa. Tymczasem wiele wskazuje na to, że jeśli na cokolwiek w tym obszarze można liczyć, to będzie to przyjęcie części budowlanej kodeksu. Ważne zagadnienia, wymagające pilnego rozwiązania, znajdują się jednak również w części urbanistycznej. Mowa tu głównie o gospodarce przestrzennej i problematyce planów zagospodarowania przestrzennego oraz decyzji o warunkach zabudowy.

 

Bardzo istotne jest także usprawnienie inwestycji liniowych i sieciowych. Dziś budowa dróg czy sieci elektroenergetycznych to droga przez mękę, której koszt to nie tylko stracony czas i pieniądze, lecz także braki w zakresie kluczowej infrastruktury. Można oczywiście stosować tu rozwiązania znane z istniejących już specustaw, które punktowo znoszą niektóre obowiązki administracyjne, ale zamiast stosowania protez należy oczekiwać przyjęcia kompleksowych przepisów o uniwersalnym charakterze.

 

Piotr Wołejko, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Pracodawców RP