English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Czy ujemny LIBOR uratuje kredytobiorców zadłużonych we franku szwajcarskim?

23-01-2015

Związek Banków Polskich przedstawił pakiet działań, których podjęcie zaleca bankom zaangażowanym w kredyty we frankach szwajcarskich. Wśród nich znalazło się m.in. uwzględnienie ujemnej stawki LIBOR w oprocentowaniu kredytów. – Już samo przyjęcie tego rozwiązania mogłoby sprawić, że osoby zadłużone w szwajcarskiej walucie nie odczują w szczególnie bolesny sposób skutków ubiegłotygodniowej decyzji Szwajcarskiego Banku Narodowego – mówi Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

 

W ostatnich dniach obserwowaliśmy dynamiczny spadek stawki LIBOR dla franka szwajcarskiego. Osiągnęła ona już poziom ok. -0,74 proc., co sprawia, że odsetkowa część rat płaconych przez polskich kredytobiorców znacząco zmaleje. Uwzględniając łączny efekt zwyżki kursu franka oraz obniżenia stóp procentowych, wysokość rat w przypadku osób spłacających 25-letni kredyt w szwajcarskiej walucie powinna wzrosnąć o ok. 12 proc.

 

Nie można wykluczać, że ta tendencja będzie kontynuowana w kolejnych dniach. Dolny zakres przedziału wahań stawki LIBOR jest aktualnie ukształtowany na poziomie -1,25 proc., co oznacza, że raty kredytów mogą zmaleć jeszcze o 7 proc. W takiej sytuacji klienci banków płaciliby ujemne raty odsetkowe, spłacając jedynie kapitał. Jeżeli Szwajcarski Bank Narodowy będzie dalej obniżał stopy procentowe, to nie można wykluczać tego, że wpływ niedawnych zawirowań na raty kredytów okaże się tylko nieznacznie niekorzystny lub – w skrajnym przypadku – wręcz pozytywny.

                                          

Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP