English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

2014 – rok długo oczekiwanego ożywienia gospodarczego

27-01-2015

PKB Polski wzrósł w 2014 r. o 3,3 proc. – wynika z najnowszych szacunków GUS. – Miniony rok był dla polskiej gospodarki lepszy od lat 2013 i 2012, jednak najnowsze dane nie są szczególnie dobrą wiadomością. Wynika z nich bowiem, że w ostatnim kwartale dynamika PKB musiała spowolnić – uważa Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

 

Rok 2014 wypadł bardzo pozytywnie w porównaniu z poprzednimi dwoma latami, które upłynęły pod znakiem głębokiego spowolnienia gospodarczego. W minionym roku polska gospodarka wydobyła się z tych problemów i wkroczyła w fazę ożywienia. Wyraźnie umocnił się popyt krajowy, głównie dzięki wzrostowi spożycia indywidualnego. Przedsiębiorstwa zaczęły też odtwarzać zapasy oraz coraz odważniej otwierać kolejne projekty inwestycyjne, co przyczyniło się również do zaskakująco silnej poprawy sytuacji na rynku pracy. Natomiast eksport netto niestety przestał pozytywnie wpływać na dynamikę polskiego PKB. Stanowi to jednak naturalny proces w okresie ożywienia gospodarczego – wówczas import zazwyczaj rośnie w szybszym tempie niż eksport.

 

Niemniej wydźwięk danych GUS jest umiarkowanie negatywny. Oznaczają one bowiem, że w ostatnim kwartale minionego roku dynamika PKB musiała spowolnić do ok. 3,0 proc. rok do roku. Wydawało się zaś, że najgorszy dla polskiej gospodarki był III kwartał, zwłaszcza że w ostatnich miesiącach 2014 r. pojawiły się oznaki ponownej poprawy koniunktury.

 

 

Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP