English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

KE dostrzega problem opóźnień we wdrażaniu programu gwarancji dla młodzieży

05-02-2015

W środę (4 lutego br.) została ogłoszona przez Komisję Europejską (KE) nowa inicjatywa, dotycząca wypłaty wyższych zaliczek dla państw członkowskich na zaktywizowanie młodzieży. Przekazany miliard euro umożliwi wsparcie nawet 650 tys. młodych ludzi. Inicjatywa Komisji Europejskiej czeka na oficjalną zgodę Rady i Parlamentu Europejskiego. Każde z 28 państw członkowskich przedstawiło plan wdrożenia programu gwarancji dla młodzieży. Przewiduje on zapewnienie młodym ludziom – poniżej 25. roku życia – oferty zatrudnienia, a także przyuczenie do zawodu w postaci stażu lub dalszego szkolenia, które rozpocznie się w ciągu czterech miesięcy od momentu zakończenia formalnego kształcenia lub utraty pracy.

Program adresowany jest do regionów z bezrobociem wśród młodych przekraczającym 25 proc. – co oznacza, że w Polsce skorzysta z niego 10 województw. Z informacji udostępnionych przez Komisję Europejską wynika, że całkowita kwota wsparcia to 252 mln euro, a po przyjęciu propozycji KE w bieżącym roku możemy w bieżącym roku otrzymać 75,7 mln euro. Środki zostaną przeznaczone na aktywną politykę rynku pracy, wzmocnienie publicznych służb zatrudnienia, wsparcie szkoleniowe oraz tworzenie strategii informacyjnych.

Po miesiącach negocjacji z Komisją Europejską prace nad dokumentami programowymi na lata 2014-2020 zbliżają się ku końcowi i niebawem ruszą pierwsze konkursy. Istotne jest to, że Komisja Europejska dostrzega problem opóźnień we wdrażaniu programu ze względu na brak finansowania i zmierza ku jego rozwiązaniu. Każdy kolejny rok opóźnienia w uruchomieniu wsparcia powoduje konieczność wypłaty zasiłków dla osób bezrobotnych czy niższych podatków wpłacanych do budżetu państwa ze względu na zwiększanie liczby osób młodych, którzy są nieaktywni. Przekłada się to także na jedną z istotnych kwestii poruszanych przez Pracodawców RP, czyli konieczność dopasowania ścieżki kształcenia i umiejętności pracowników do wymogów rynku pracy. Młodzi ludzie do 24 roku życia będą mogli skorzystać z doradztwa, szkoleń, stażu czy przyuczenia do zawodu, aby poprzez zdobyte umiejętności i doświadczenie wejść na rynek pracy.  Należy pamiętać o tym, że szybko uruchomione działania nie przyniosą natychmiastowych rezultatów – na oczekiwane korzyści będziemy musieli poczekać kilka lat.

 

Anna Kuligowska, Ekspert ds. funduszy europejskich, Pracodawcy RP