English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Polskiej gospodarce nie grozi silne spowolnienie

18-02-2015

 

 

 

Dane dotyczące sprzedaży detalicznej w styczniu nie przesądzają o tym, że polskiej gospodarce grozi silne spowolnienie. Choć sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła zaledwie o 0,1 proc. w ujęciu rocznym, to w cenach stałych była większa o 3,3 proc. w porównaniu do stycznia 2014 r. Polscy konsumenci kupują zatem coraz więcej dóbr w ujęciu realnym, ale pogłębiająca się deflacja zmniejsza ich wartość nominalną.

 

W styczniu Polacy wydali w sklepach o 22,1 proc. mniej niż w grudniu 2014 r., co wynika głównie z faktu zwiększonych zakupów w okresie świątecznym. W ujęciu realnym najsilniej spadły wydatki na meble oraz sprzęt RTV i AGD – o blisko 1/3. Duży spadek sprzedaży w porównaniu do grudnia zeszłego roku dotyczy także odzieży, obuwia, żywności oraz napojów. W perspektywie rocznej sprzedaż wszystkich wymienionych grup towarów była jednak wyraźnie wyższa niż rok temu, co powinno zmniejszać obawy o kondycję polskiej gospodarki. Przykładowo, w styczniu 2015 r. Polacy wydali o 4,5 proc. więcej (według cen stałych) na meble oraz sprzęt RTV i AGD niż w styczniu 2014 r. Jedną z nielicznych oznak słabszych nastrojów polskich konsumentów może być niska dynamika sprzedaży samochodów i części samochodowych.

 

Z punktu widzenia dobrobytu i satysfakcji konsumentów dużo większe znaczenie mają dane w cenach stałych, czyli w ujęciu realnym. Również z perspektywy RPP pojedynczy negatywny odczyt danych dotyczących sprzedaży detalicznej jest mało istotnym argumentem za łagodzeniem polityki pieniężnej. Sprzedaż detaliczna charakteryzuje się silnymi wahaniami sezonowymi, wpływem tzw. efektów kalendarzowych i jednorazowych. Ponadto stopy procentowe oddziałują w większym stopniu na inwestycje, które w ostatnich kwartałach wykazywały bardzo dobrą dynamikę. Co więcej, sytuacja na rynku pracy wciąż powinna stymulować wzrost konsumpcji, ponieważ w styczniu 2015 r. dynamika realnych płac zbliżyła się do 5 proc. w ujęciu rok do roku. Podsumowując, dane dotyczące sprzedaży detalicznej – choć słabsze od oczekiwań – nie zwiastują silnego hamowania polskiej gospodarki.

 

Damian Olko, ekspert Centrum Badań i Analiz Pracodawców RP