English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Deflacja odpuszcza, choć wolniej od oczekiwań

15-04-2015

Jak wynika z najnowszych danych GUS, w marcu ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 1,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. – Po 9 miesiącach ciągłego przyspieszania roczna dynamika deflacji zaczęła spowalniać. Zjawiska deflacyjne wygasają jednak znacznie wolniej, niż wskazywała na to większość prognoz. Wygląda na to, że będziemy mieli do czynienia z ujemną dynamiką cen konsumenckich jeszcze przez długi czas – komentuje Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

 

 

Deflacja utrzymuje się w Polsce już trzeci kwartał z rzędu. Marzec br. może zostać z perspektywy czasu uznany za przełomowy miesiąc, w którym zapoczątkowany został proces stopniowego spowalniania tempa spadku cen. Nawet jeśli rzeczywiście tak jest, deflacja może z nami pozostać jeszcze do końca 2015 r.

 

Nadal nie zmieniło się to, że spadek cen jest w głównej mierze efektem działania czynników zewnętrznych. Wskaźnik inflacji bazowej po wyłączeniu cen energii i żywności wciąż przyjmuje bowiem dodatnie wartości.

 

Najnowsze dane na temat deflacji nie powinny wpłynąć na decyzję RPP w kolejnym miesiącu. Polskie władze monetarne jasno dały do zrozumienia, że cykl luzowania polityki pieniężnej został już zakończony. Rada spodziewa się, iż ostatnie obniżki stóp procentowych stanowią wystarczający impuls do ustabilizowania dynamiki cen konsumenckich w ciągu kilku kolejnych kwartałów.

 

Stopniowemu wygasaniu procesów deflacyjnych sprzyjać będzie ożywienie gospodarcze, które – jak wskazuje wiele wskaźników koniunktury – ponownie zaczyna nabierać rozpędu. W nadchodzących miesiącach będziemy mieć ponadto do czynienia z niższą bazą statystyczną, co powinno wpłynąć na przyspieszenie tempa zbliżania się wskaźnika inflacji do zera.

 

Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP