English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Ceny w Polsce znowu rosną

14-05-2015

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły w kwietniu o 1,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku – wynika z najnowszych danych GUS. – Okres deflacji w Polsce w zasadzie dobiegł już końca. W ujęciu miesięcznym ceny rosną w już drugi miesiąc z rzędu – i to coraz szybciej. Jeszcze przez kilka miesięcy będziemy obserwować deflację w ujęciu rok do roku, ale efekty bazowe również powinny przyczynić się do jej w miarę szybkiego wyeliminowania – komentuje Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

 

 

 

Wydaje się przesądzone to, że w kolejnych okresach wskaźnik dynamiki cen konsumenckich będzie zbliżać się do zera. Nie dość, że w ujęciu miesięcznym mamy do czynienia z coraz szybszym wzrostem cen, to jeszcze baza statystyczna w kolejnych okresach będzie coraz niższa.

 

W ujęciu rok do roku deflacja wciąż jest napędzana w głównej mierze przez taniejące paliwa oraz żywność. Wskaźnik inflacji bazowej po wyłączeniu cen tych dóbr utrzymuje się bowiem na dodatnim poziomie. Siła oddziaływania obu tych składowych jest jednak coraz słabsza. Świadczy o tym fakt, iż w ujęciu miesięcznym ceny żywności i napojów wzrosły – i to aż o 0,6 proc.

 

Coraz silniejszy wpływ na wzrost cen powinno mieć również ożywienie gospodarcze w Polsce, które doprowadziło już do istotnego obniżenia stopy bezrobocia – co w konsekwencji zwiększa prawdopodobieństwo nasilenia się presji płacowej. Umacnianie się popytu konsumpcyjnego również wpływa na podniesienie dynamiki cen. Taki rozwój wydarzeń bez wątpienia utwierdziłby Radę Polityki Pieniężnej w przekonaniu, że dalsze obniżki stóp procentowych nie są potrzebne.

 

 

                                                             

Łukasz Kozłowski, ekspert ekonomiczny Pracodawców RP