English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Ministerstwo Finansów nie dostrzega potrzeby zmian w podatku od kopalin

25-05-2015

Minister Finansów Mateusz Szczurek w środę 20 maja 2015 r. rozwiał nadzieje na obniżenie podatku od kopalin. Stwierdził on, że wyniki przeglądu funkcjonowania tego podatku w 2014 r. nie wskazują na konieczność jakichkolwiek zmian. Komunikacja między resortami musi szwankować, ponieważ jeszcze dzień wcześniej minister Włodzimierz Karpiński zapowiadał, że w ciągu najbliższego kwartału powinny być gotowe rekomendacje przedstawicieli Ministerstwa Skarbu Państwa i Ministerstwa Finansów dotyczące ewentualnych zmian w podatku.

 

 

Podatek od kopalin obowiązuje w Polsce od 2012 roku i ze świecą szukać można pozytywnych opinii - czy to ekspertów, prawników, naukowców, czy samych przedsiębiorców - na temat jego konstrukcji. Podatek ten jest powszechnie krytykowany ze względu na swój profiskalny charakter. Nie dość, że uderza on w krajowego potentata miedziowego - KGHM, to jeszcze z powodzeniem odstrasza inne przedsiębiorstwa od inwestowania w przemysł wydobywczy. Choć Ministerstwo Skarbu Państwa dostrzegło problem i wykazało wolę naprawienia sytuacji, to resort finansów okazał się przeciwny wprowadzaniu jakichkolwiek nowych rozwiązań w tej materii.

 

Z przykrością można stwierdzić, że stanowisko Ministerstwa Finansów nie zaskakuje. Resort zdążył przyzwyczaić podatników i opinię publiczną do prowadzenia polityki fiskalnej w sposób zachowawczy, krótkowzroczny i doraźny. Brak pomysłów i odwagi do wprowadzania zmian dynamizujących przedsiębiorczość skutkuje brakiem rozwoju i zniechęca potencjalnych inwestorów do podjęcia działalności gospodarczej w Polsce. Żeby zrekompensować niskie wpływy z danin publicznych do budżetu państwa, Ministerstwo Finansów zmuszone jest nakładać dodatkowe obciążenia na podmioty dostępne, tj. funkcjonujące na polskim rynku. Taką strategię (tudzież brak strategii) należy ocenić jednoznacznie negatywnie, ponieważ w ten sposób skutecznie hamuje się rozwój przemysłu i przedsiębiorczości w ogóle.

 

 

 

Łukasz Czucharski, Komitet Podatkowy Pracodawców RP