English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Posiedzenie senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych

30-07-2015

28 lipca 2015 r. na posiedzeniu senackiej Komisji Budżetu i Finansów publicznych odbyło się głosowanie w sprawie rządowego projektu ustawy nowelizującą Ordynację Podatkową.  Projekt wraz z 19 zgłoszonymi poprawkami został przyjęty przez Komisję. W zasadzie wszystkie ze zgłoszonych na posiedzeniu Komisji poprawek zostały zaaprobowane przez Ministerstwo Finansów.

 

 Większość zgłoszonych poprawek miała charakter legislatorski i tym samym nikłe znaczenie merytoryczne. Zwrócono jednak uwagę, że w projektowanych przepisach zaproponowano aby pełnomocnikiem tymczasowym byli typowani z listy doradcy podatkowi. W tej kwestii pojawiła się jednak wątpliwość, czy nie powinni to być również adwokaci oraz radcy prawni. Zrozumiałym jest, że intencją projektodawcy był fakt, że nie każdy radca prawny czy też adwokat specjalizuje się w prawie podatkowym, więc wybór doradcy podatkowego jako pełnomocnika tymczasowego ma swoje uzasadnienie. Kwestia ta ma być rozważona na zbliżającym się posiedzeniu plenarnym senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Dyskusja wywiązała się również na temat stosowania najnowszych dostępnych w Polsce systemów płatności bezgotówkowej. Ministerstwo Finansów proponuje w tym zakresie ostrożność i wprowadzanie zmian do urzędów skarbowych etapami. Póki co ma być to umożliwienie zapłaty należność na miejscu za pomocą karty płatniczej. Za takim podejściem mają przemawiać przede wszystkim oszczędności. Kwestia ta jednak zostanie rozważona na posiedzeniu plenarnym, do tego czasu Ministerstwo Finansów powinno przygotować stosowne wyliczenia kosztów i korzyści płynących z unowocześniania systemów płatniczych dostępnych dla podatników.

 

Klaudia Kaniecka, Komitet Podatkowy Pracodawców RP