English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Bezrobocie coraz niższe

25-08-2015

Jak wynika z najnowszych danych GUS, stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lipcu 10,1 proc. – Pomimo tego, że okres wzrostu zatrudnienia związanego z rozpoczęciem prac sezonowych mamy już za sobą, odsetek osób zarejestrowanych jako poszukujące pracy nadal spada. Świadczy to o dalszej poprawie koniunktury na rynku pracy – mówi Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

 

W okresie wakacyjnym czynnik sezonowy nie ma już tak dużego wpływu na kształtowanie się stopy bezrobocia, jak w miesiącach wiosennych. Spadek liczby osób pozostających bez zatrudnienia jest więc przede wszystkim zasługą ożywienia gospodarczego. Pomimo tego, iż dynamika PKB pozostaje niższa od potencjału, polskie przedsiębiorstwa tworzą nowe miejsca pracy w najszybszym tempie od 2008 roku.

 

Realizacja prognozy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, zgodnie z którą stopa bezrobocia rejestrowanego ma spaść w sierpniu poniżej 10 proc., wydaje się być możliwa, choć nie można jej uznać za przesądzoną. We wrześniu lub najpóźniej w październiku odsetek osób pozostających bez pracy osiągnie najniższy poziom w 2015 r., a następnie najprawdopodobniej nastąpi jego umiarkowany wzrost wynikający z negatywnego wpływu czynników sezonowych. Stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec roku powinna ostatecznie oscylować wokół 10 procent.

 

Łukasz Kozłowski, ekspert ekonomiczny Pracodawców RP