English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Polski przemysł odczuł skutki sierpniowych upałów, ale koniunktura pozostaje dobra

17-09-2015

Dziś poznaliśmy długo wyczekiwane dane dotyczące produkcji przemysłowej w sierpniu. Jak wynika z informacji podanych przez GUS, wartość produkcji sprzedanej polskiego przemysłu zmalała w ubiegłym miesiącu realnie o 7,1 proc. w porównaniu z lipcem, lecz jednocześnie była o 5,3 proc. wyższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. – Najnowsze dane pokazują, że ograniczenia w dostawach energii elektrycznej, jakich doświadczały polskie przedsiębiorstwa, wywarły istotny wpływ na wielkość produkcji, choć nie należy go również przeceniać. Jeden gorszy miesiąc to jednak za mało, by doprowadzić do załamania koniunktury w przemyśle, zwłaszcza mając na uwadze fakt, iż sierpień zazwyczaj bywa słabszym miesiącem dla tego sektora – komentuje Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

 

Ogólny obraz sytuacji poprawia fakt, że w sierpniu mieliśmy do czynienia z korzystnym wpływem czynników sezonowych na ostateczny wynik w ujęciu rok do roku. Z danych odsezonowanych wynika, że wartość produkcji przemysłowej zwiększyła się w sierpniu o 3,6 proc. rok do roku, a zmniejszyła ­– zaledwie o 1,3 proc. miesiąc do miesiąca. Choć w sierpniu zeszłego roku było mniej dni roboczych, niż teraz. Efekt ten został częściowo ograniczony za sprawą możliwości odebrania dnia wolnego za święto przypadające w sobotę 15 sierpnia.

 

Wyraźnie zauważalne jest to, że firmy zajmujące się przetwórstwem przemysłowym radziły sobie najsłabiej w minionym miesiącu. Z drugiej strony wartość produkcji w górnictwie umiarkowanie się zwiększyła.

 

Sierpniowy kryzys energetyczny, którego najostrzejsze przejawy występowały przez kilka dni, nie powinien wpłynąć na pogorszenie ogólnego obrazu koniunktury przemysłowej. W dłuższym czasie może jednak mieć niekorzystny wpływ na postrzeganie Polski, jako bezpiecznego miejsca do prowadzenia działalności produkcyjnej. W tym kontekście interesujące będą wrześniowe odczyty wskaźnika PMI, który w minionym miesiącu odnotował jeden z najwyższych spadków w historii.

 

Łukasz Kozłowski, ekspert ekonomiczny Pracodawców RP