English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Trybunał Konstytucyjny daje zielone światło dla wzrostu kwoty wolnej od podatku

28-10-2015

Trybunał Konstytucyjny uznał obecnie obowiązujące przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określające kwotę wolną od podatku za niezgodne z konstytucją. – Da to nowemu rządowi kolejny argument za zwiększeniem kwoty wolnej od podatku, co było jednym z najważniejszych postulatów zgłaszanych w trakcie kampanii wyborczej – komentuje Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

 

Stanowisko Trybunału Konstytucyjnego nie budzi zdziwienia – wysokość kwoty wolnej od podatku nie była zmieniana już przez 7 ostatnich lat, co sprawia, że realny poziom opodatkowania dochodów Polaków stopniowo się zwiększał za sprawą wzrostu cen w gospodarce. Było to jedno z działań oszczędnościowych, które pomagały w redukcji nadmiernego deficytu sektora finansów publicznych, jakie uwzględniano w corocznych aktualizacjach programu konwergencji. Nawet jednak po uchyleniu wobec Polski procedury nadmiernego deficytu, w projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok nie przewidziano podwyżki kwoty wolnej od podatku.

 

Głównym celem rozstrzygnięcia Trybunału nie jest jednak powstrzymanie wzrostu realnej stawki podatkowej (np. poprzez uwzględnienie mechanizmu indeksacyjnego), lecz określenie kwoty zmniejszającej podatek na poziomie gwarantującym co najmniej minimum egzystencji. Z naszych wcześniejszych szacunków wynika, że podniesienie kwoty wolnej od podatku do takiego poziomu uszczupliłoby dochody budżetu państwa i samorządów maksymalnie o 14,3 mld zł rocznie. Szybka realizacja orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego  byłaby więc możliwa jedynie pod warunkiem pojawienia się dodatkowych wpływów budżetowych z innych źródeł.

 

Łukasz Kozłowski, ekspert ekonomiczny Pracodawców RP