English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Deflacja odpuszcza bardzo wolno

04-01-2016

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych zmalał w grudniu o 0,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku – wynika ze wstępnych szacunków GUS. – Procesy deflacyjne stopniowo wygasają, jednak znacznie wolniej, niż można było tego oczekiwać. W ujęciu miesiąc do miesiąca spadek cen wręcz się pogłębił. Paliwo i żywność pozostają względnie tanie, a ponadto wskaźniki inflacji bazowej również utrzymują się na bardzo niskich poziomach. W takiej sytuacji coraz bardziej oderwane od rzeczywistości stają się założenia makroekonomiczne budżetu na rok 2016 – komentuje Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

 

Po raz kolejny deflacja okazuje się być głębsza, niż wynikało to z większości wcześniejszych prognoz. Niska baza z poprzedniego roku powinna sprzyjać stopniowemu wzrostowi wskaźnika dynamiki cen, jednak taniejące surowce oraz gwałtownie umacniająca się w drugiej połowie grudnia polska waluta oddziaływały w przeciwnym kierunku. Brak szczególnie nasilonej presji płacowej oraz wciąż stosunkowo słaba jak na okres ożywienia gospodarczego - konsumpcja są również odpowiedzialne za to, że nie pojawił się jak dotąd istotny impuls inflacyjny.

 

W konsekwencji pod coraz większym znakiem zapytania stają rządowe prognozy budżetowe oparte na nadmiernie optymistycznych założeniach makroekonomicznych. Wolniejszy wzrost cen niekorzystnie wpływa na dynamikę wzrostu dochodów budżetowych, zwłaszcza z tytułu podatków pośrednich, co zwiększa ryzyko przekroczenia ustalonego limitu deficytu. Przedłużająca się deflacja może również skłonić RPP do podjęcia decyzji o obniżce stóp procentowych. Choć instrumenty polityki pieniężnej powinny być stosowane z odpowiednim wyprzedzeniem, a nie w reakcji na bieżącą sytuację, a za spadek cen w znacznej mierze odpowiadają czynniki niezależne od władz monetarnych, należy także mieć na uwadze to, że nastawienie nowych członków Rady prawdopodobnie będzie bardziej gołębie niż w przypadku dotychczasowego składu RPP.

 

 

Łukasz Kozłowski, ekspert ekonomiczny Pracodawców RP