English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Jednocyfrowe bezrobocie zostało utrzymane do końca roku

26-01-2016

Jak wynika z najnowszych danych GUS, stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła na koniec minionego roku 9,8 proc. – Po raz pierwszy od 7 lat kończymy rok z jednocyfrowym bezrobociem. Wiele wskazuje na to, że 2016 r. powinien być czasem nie tylko stosunkowo niskiego bezrobocia, lecz także szybszego tempa wzrostu wynagrodzeń nominalnych. Najbliższe miesiące mogą być trudniejsze ze względu na negatywny wpływ czynników sezonowych, jednak wraz z początkiem wiosny sytuacja ponownie zacznie się poprawiać – komentuje Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

 

Z perspektywy polskiego rynku pracy, rok 2015 z pewnością można zaliczyć do udanych. Mimo umiarkowanego tempa wzrostu gospodarczego, poziom zatrudnienia w przedsiębiorstwach rósł bardzo dynamicznie, co pozwoliło na szybkie obniżenie stopy bezrobocia. Warto przypomnieć, że jeszcze w projekcie ustawy budżetowej na 2015 r. zapisano, że odsetek osób zarejestrowanych jako poszukujące pracy wyniesie na koniec minionego roku 11,8 proc. Rzeczywisty wynik okazał się być lepszy od tych prognoz aż o 2 pkt proc.

 

Musimy liczyć się z tym, że w styczniu nastąpi znaczny wzrost bezrobocia rejestrowanego do poziomu ok. 10,3-10,4 proc. Jednakże wynikać on będzie przede wszystkim z wpływu czynników o charakterze sezonowym, a nie osłabienia koniunktury. Można również oczekiwać, że rok 2016 będzie czasem szybszego wzrostu wynagrodzeń ze względu na dalszy spadek liczby osób poszukujących pracy przy jednoczesnym wzroście zapotrzebowania na pracowników. Tempo spadku stopy bezrobocia może jednak zacząć się stopniowo obniżać w kolejnych miesiącach ze względu na to, że będzie ona zbliżać się do swojego naturalnego poziomu, a także w związku ze spadkiem dynamiki nakładów inwestycyjnych w przedsiębiorstwach, który obserwujemy od pewnego czasu.

 

 

Łukasz Kozłowski, ekspert ekonomiczny Pracodawców RP