English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Przedsiębiorcy oczekują lepszych regulacji

12-04-2016

 

Poprawa otoczenia prawnego funkcjonowania przedsiębiorców powinna stanowić priorytet każdego rządu. W przypadku obecnego gabinetu znalazło to wyraz w Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, który opiera się na kilku filarach, a jednym z nich jest deregulacja i ulepszenie otoczenia prawno-regulacyjnego dla biznesu. Informację na temat prac w tym obszarze przedstawił na posiedzeniu Rady Ministrów jej Wiceprezes, a zarazem Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki.

 

Ministerstwo Rozwoju rozpoczęło szereg działań zmierzających do wprowadzenia oczekiwanych przez przedsiębiorców zmian prawnych. Wznowione zostały prace nad „Konstytucją dla biznesu”, czyli nowym Prawem działalności gospodarczej. Poprzednia wersja tej ustawy zyskała akceptację rządu i została skierowana do Sejmu, lecz upływająca kadencja parlamentu nie pozwoliła na dokończenie procesu legislacyjnego. Teraz pomysł powraca i jest to bardzo dobra informacja – obowiązująca od 2004 r. ustawa o swobodzie działalności gospodarczej straciła na znaczeniu i nie zapewnia przedsiębiorcom wystarczającej ochrony przed biurokracją. Potrzebne jest klarowne wskazanie zasad funkcjonowania administracji oraz ukształtowanie relacji między nią a biznesem.

 

Nie tylko „konstytucja dla biznesu”, lecz także inne inicjatywy w obszarze działalności gospodarczej znajdują się w fazie mniej bądź bardziej zaawansowanej. Funkcjonujący przy Ministerstwie Rozwoju Zespół ds. Doskonalenia Regulacji Gospodarczych pracuje m.in. nad zmianami w zakresie administracyjnych kar finansowych oraz ułatwieniami w procesie inwestycyjno-budowlanym. Do tego należy dodać przegląd działalności regulowanych i koncesjonowanych. Dyskusje nad tymi, ale także innymi zagadnieniami, toczą się w ramach dialogu z partnerami społecznymi, co stanowi optymistyczny prognostyk efektów końcowych – którymi powinny być dobre projekty ustaw.

 

Niezmiernie istotne dla powodzenia operacji pt. poprawa otoczenia prawnego funkcjonowania przedsiębiorców jest to, by nie tylko Ministerstwo Rozwoju, lecz także i pozostałe resorty zmierzały w tym samym kierunku. Nie można pozwolić, by projekty ustaw były blokowane w ramach podziałów na tzw. Polskę resortową, jak również na to, by inne resorty zgłaszały inicjatywy zmierzające w przeciwnym kierunku do tego, co zgłasza resort rozwoju. Bardzo istotna jest koordynacja prac legislacyjnych w ramach rządu i zapewnienie ich spójności.

 

Arkadiusz Pączka

Dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP