English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Rynek pracy budzi się do życia

12-05-2016

Jak wynika z najnowszych szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia rejestrowanego w kwietniu wyniosła 9,6 proc. – Po zimowym zastoju polski rynek pracy na nowo budzi się do życia. Obecnie bezrobocie rejestrowane powróciło do poziomu z października ub.r. i w kolejnych miesiącach możemy oczekiwać jego szybkiego spadku, choć nieco mniej dynamicznego niż przed rokiem. W miarę jak odsetek osób pozostających bez pracy będzie się obniżał, w coraz większym stopniu będziemy mieli do czynienia z sytuacją określaną jako rynek pracownika – komentuje Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

 

Kwiecień przyniósł kontynuację pozytywnych tendencji na polskim rynku pracy. Wzrost bezrobocia, jaki nastąpił w okresie zimowym na skutek niekorzystnego oddziaływania czynników o charakterze sezonowym, został już całkowicie nadrobiony i w kolejnych miesiącach odsetek osób pozostających bez pracy osiągnie jeszcze niższe poziomy od tych, które obserwowaliśmy w roku 2015.

 

Niemniej jednak bezrobocie nie spada tak szybko w ujęciu rocznym, jak jeszcze kilka miesięcy temu. Z uwagi na to, że stopa bezrobocia jest już blisko swojego naturalnego poziomu, dalsze ograniczanie skali tego zjawiska będzie stawać się coraz trudniejsze. Na tempo tworzenia nowych miejsc pracy niekorzystnie wpływa także spowolnienie w inwestycjach, z jakim mamy do czynienia w ostatnim czasie.

 

Czekają nas jeszcze dwa miesiące dynamicznego spadku stopy bezrobocia, co wynikać będzie z rozpoczynania prac sezonowych. Już w czerwcu stopa bezrobocia rejestrowanego może spaść poniżej 9 proc. Zakładając brak poważniejszych turbulencji w otoczeniu zewnętrznym polskiej gospodarki, można oczekiwać, że pod koniec lata odsetek osób zarejestrowanych jako poszukujące pracy zmaleje do ok. 8,5 proc.

 

 

Łukasz Kozłowski, ekspert ekonomiczny Pracodawców RP