English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Kryterium kontraktowania usług medycznych powinno być przygotowane od nowa

02-06-2016

Projekt rozporządzenia dotyczący kryterium kontraktowania usług medycznych powinien być przygotowany od nowa! Pracodawcy RP przekonują, że kryteria wyboru ofert należy ponownie przygotować i poddać jeszcze raz konsultacjom społecznym.

 

Zakończyły się konsultacje projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Pracodawcy RP już w trakcie konsultacji apelowali do Ministra Zdrowia o skierowanie projektu do zespołu ds. absurdów – a więc także o równoczesne wstrzymanie jego konsultacji do czasu poprawienia licznych błędów występujących w tym projekcie.

 

W opinii Pracodawców RP projekt nie nadaje się do poprawienia. Jak podkreśla Wiceprezydent Pracodawców RP – Andrzej Mądrala – kryteria wyboru ofert należy ponownie przygotować i poddać jeszcze raz konsultacjom społecznym. Najgorszym rozwiązaniem byłoby przyjmowanie ich na szybko – jak to argumentuje resort zdrowia –„aby uniknąć luki prawnej i umożliwić świadczeniodawcom przygotowanie się do postepowań w sprawie zawarcie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej”. Przypominam, że pierwszym projektem „poselskim” który poparło MZ była nowelizacja ustawy o świadczeniach, która umożliwia aneksowanie umów z podmiotami leczniczymi do 30 czerwca 2017 r. Jeśli Minister naprawdę planuje zlikwidować NFZ, to ponowne zawieranie długoletnich umów przez Fundusz jest irracjonalne. Uważamy, że lepiej aby powstała luka prawna, która nie wpłynie w żadnej sposób na sposób funkcjonowania pacjentów niż aby przyjąć kryteria, która wyeliminują z rynku szereg świadczeniodawców a pozostałe podmioty lecznicze zobowiążą do przeprowadzenia milionowych inwestycji w celu otrzymania wysokiej pozycji rankingowej w konkursie. Ponadto mimo iż zakładamy dobre intencje Ministerstwa Zdrowia, to tak licznych błędów, nieporozumień czy nieostrych kryteriów nie da się poprawić do końca czerwca – przekonuje Wiceprezydent Pracodawców RP – Andrzej Mądrala.