English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Deflacja jednak nie tak głęboka

13-06-2016

Z najnowszych danych GUS wynika, że w maju ceny towarów i usług konsumpcyjnych były o 0,9 proc. niższe niż rok wcześniej. – Deflacja okazała się być płytsza niż wynikało to z wcześniejszych szacunków. Ostatecznie więc dynamika spadku cen była bliższa pierwotnym prognozom oraz oczekiwaniom rynku. Drożejące paliwa, słaby złoty, zacieśniający się rynek pracy oraz stymulujący popyt konsumpcyjny program Rodzina 500+ powinny doprowadzić w perspektywie kilku miesięcy do pojawienia się inflacji, choć nie sposób zapomnieć o tym, że deflacja już od dłuższego czasu przejawia tendencję do tego, by zaskakiwać swoim rozmiarem – komentuje Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

 

Deflacja w ujęciu rok do roku napędzana jest głównie przez spadające ceny paliw i transportu. Odwrotnie zachowywały się natomiast m.in. ceny żywności, czy usług hotelarsko-gastronomicznych, które umiarkowanie zdrożały. Jedna z początkowych głównych sił napędowych deflacji w naszym kraju, jaką była taniejąca żywność, oddziałuje zatem obecnie w przeciwnym kierunku. Z drugiej jednak strony deflacja rozprzestrzeniła się na inne, bazowe kategorie towarów i usług, które wcześniej nie były nią objęte.

 

Jednak dane roczne pokazują przede wszystkim historię – ropa naftowa, a za nią paliwa, drożeją już od ok. 4 miesięcy i coraz bliższy jest moment, kiedy efekt bazy statystycznej obróci się na niekorzyść deflacji. W porównaniu z kwietniem ceny paliw były wyższe w maju o 4,2 proc. i stanowiły one główną kategorię przesądzającą o tym, że odnotowano w tym okresie dodatnią wartość wskaźnika CPI w ujęciu miesiąc do miesiąca. Dalszemu spadkowi cen nie sprzyja również słabość złotego oraz relatywnie wysoka dynamika spożycia indywidualnego gospodarstw domowych, która w następnych okresach zostanie dodatkowo wzmocniona za sprawą wypłaty świadczeń wychowawczych.

 

 

Łukasz Kozłowski, ekspert ekonomiczny Pracodawców RP