English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Potrzebne rozwiązania systemowe – strajków w służbie zdrowia ciąg dalszy

13-06-2016

Zaledwie w ubiegłym tygodniu udało się Ministrowi Zdrowia zakończyć spór w Centrum Zdrowia Dziecka, a bezterminowy strajk zapowiadany jest od 16 czerwca w Zaglębiowskim Centrum Onkologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Szymona Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej. Natomiast 18 czerwca pod Ministerstwem Zdrowia strajkować planują lekarze rezydenci – oczekując wzrostu płac.

 

To tylko kilka przykładów z ostatniego okresu, pokazujących jak trudny orzech do zgryzienia ma Minister Zdrowia. W opinii Pracodawców RP tylko systemowe rozwiązanie problemu, w odniesieniu do wszystkich grup zawodowych może rozwiązać problem na dłużej – twierdzi Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP. Dodał, że niezbędne jest uregulowanie płacy dla wszystkich grup zawodowych pracujących w szpitalach. – Obecnie strajkują pielęgniarki jako grupa najmocniej uzwiązkowiona, ale to doprowadzi do kolejnego rozwarstwienia płacowego w szpitalach i napięć między personelem wewnątrz placówek – dodaje.

 

Zdaniem Andrzeja Mądrali najlepszym rozwiązaniem jest uwzględnienie kosztów pracy w taryfach świadczeń, wraz z mechanizmem automatycznej indeksacji w przypadku np. wzrostu płacy minimalnej lub średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej podawanego przez GUS. Tylko takie rozwiązanie nie będzie drenowało środków NFZ ani szpitali i pozwoli na harmonijne ułożenie relacji w szpitalach pomiędzy różnymi grupami zawodowymi.