English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Deflacja słabnie, ale inflacja też się nie umacnia

30-09-2016

Jak wynika ze wstępnego szacunku GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych obniżyły się we wrześniu o 0,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. – W ujęciu rocznym ceny spadają najwolniej od grudnia 2015 r., a wskaźnik ich dynamiki podniósł się o 0,3 pkt proc. w porównaniu z sierpniem. Ogłaszanie na podstawie dzisiejszych danych rychłego powrotu inflacji istotnie wyższej od zera byłoby jednak zdecydowanie przedwczesne. Deflacja przybiera coraz mniejsze rozmiary głównie za sprawą efektów bazowych, a ponadto patrząc w ujęciu miesięcznym ceny wciąż stały w miejscu – komentuje Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

 

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat główną siłą napędową stojącą za deflacją w Polsce były ceny paliw oraz żywności. Artykuły spożywcze zaczęły jednak stopniowo drożeć od początku bieżącego roku, a spadek cen ropy naftowej – które determinują ceny paliw – uległ póki co zahamowaniu. W takiej sytuacji istotne ma relacja bieżących cen tych podstawowych kategorii produktów do ich cen sprzed roku. Od kilku miesięcy w przypadku paliw i nośników energii są one zbliżone, co w naturalny sposób przyczynia się do obniżenia się wskaźnika deflacji.

 

Trudno jednak mówić o powrocie choćby umiarkowanej presji inflacyjnej w sytuacji, gdy mamy do czynienia z zerową dynamiką cen w ujęciu miesięcznym. Ponadto ujemny pozostaje wskaźnik inflacji bazowej po wyłączeniu cen energii i żywności, co świadczy o tym, że procesy dezinflacyjne zaczęły w pewnym momencie dotykać szerszej grupy dóbr konsumpcyjnych.

 

W kolejnych miesiącach możemy mieć do czynienia z dalszym wygasaniem deflacji, m.in. ze względu na to, że ceny paliw zaczną być wyższe w porównaniu z poprzednim rokiem, choć mając na względzie globalny klimat niskiej inflacji nie należy oczekiwać gwałtownego nasilenia dotychczasowych tendencji. Najnowsze dane nie powinny mieć istotnego przełożenia na nastawienie Rady Polityki Pieniężnej, która w przyszłym tygodniu podejmie decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych.

 

Łukasz Kozłowski, ekspert ekonomiczny Pracodawców RP