English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Ostatni miesiąc ze spadającym bezrobociem w tym roku

08-11-2016

Jak wynika z najnowszych wstępnych szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia rejestrowanego w październiku wyniosła 8,2 proc. – Mimo nie najlepszych wyników naszej gospodarki w ostatnich miesiącach, ożywienie na rynku pracy nie zwalnia tempa. Listopad i grudzień nie będą już tak dobre, ale to przede wszystkim efekt niekorzystnego oddziaływania czynników sezonowych. Biorąc pod uwagę niedawną pozytywną rewizję danych, istnieje spora szansa na to, że zakończymy 2016 r. ze stopą bezrobocia rejestrowanego poniżej 8,5 proc. – mówi Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

 

Ostatnie tendencje na polskim rynku pracy mogą budzić ambiwalentne odczucia. Z jednej strony od czerwca stopniowo spowalnia tempo wzrostu płac. Bezrobocie jednak ciągle spada w dynamicznym tempie, osiągając poziomy nienotowane od ponad 25 lat. Coraz dotkliwiej odczuwany brak rąk do pracy powinien teoretycznie napędzać wzrost wynagrodzeń. Dzieje się jednak inaczej, czego przyczyną może być pogarszająca się koniunktura gospodarcza – najnowszym sygnałem świadczącym o tym jest rozczarowujący odczyt wskaźnika PMI dla sektora przemysłowego za październik.

 

Mimo spowalniającego wzrostu gospodarczego, ogólnie rzecz biorąc rynek pracy w Polsce pozostaje jednak w doskonałej kondycji i mimo wszystko przeważają w nim pozytywne tendencje. Nie ma jeszcze powodu, by oczekiwać gwałtowanego odwrócenia tego trendu w najbliższym czasie. Dlatego też najbardziej prawdopodobnym scenariuszem dalszego rozwoju sytuacji wydaje się być utrzymanie stopy bezrobocia rejestrowanego w listopadzie na obecnym poziomie (8,2 proc.) oraz jej umiarkowany wzrost w grudniu do ok. 8,4 proc. z uwagi na oddziaływanie czynników o charakterze sezonowym.

 

 

Łukasz Kozłowski, ekspert ekonomiczny Pracodawców RP