English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Wydarzenia i nagrody JUBILEUSZ 25 lat w skrócie
Zakładki 3
zakladki_video

25 lat w skrócie

DRUKUJ

Pakt o przedsiębiorstwie państwowym w trakcie przekształcania, 1993 r.

Ważnym osiągnięciem pracodawców zrzeszonych w KPP oraz związkowców i władz było wynegocjowanie i podpisanie w lutym 1993 r. „Paktu dla przedsiębiorstwa państwowego w okresie przekształceń”.

 

Dokument zawierał uzgodnione między partnerami społecznymi założenia aktów prawnych, dotyczące procesu i instrumentów prywatyzacji, restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków oraz spraw socjalnych.

 

W ramach Paktu ustanowiono m.in.: możliwość podjęcia przez pracowników decyzji o wyborze drogi przekształceń własnościowych swego przedsiębiorstwa w ciągu pół roku od wejścia w życie wynegocjowanych ustaw; złagodzenie warunków leasingu przedsiębiorstw przez spółki pracownicze; zagwarantowanie udziału pracowników prywatyzowanych przedsiębiorstw w zarządzaniu spółkami; zastąpienie od II połowy 1993 r. dywidendy od majątku dywidendą od zysku; powołanie Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych; uzgodnienie stworzenia zakładowych funduszy socjalnych.

 

Kluczowe znaczenie w dokumencie miał zapis przewidujący utworzenie Trójstronnej Komisji – odpowiedzialnej za monitorowanie procesów gospodarczych i podstawowych proporcji makroekonomicznych.